E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

péilen mit Pfählen abstecken, vermessen (D)
Stammformen péilenpéiltgepéilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpéilen
dupéils
hien/si,hatt/etpéilt
mirpéilen
dirpéilt
sipéilen
Passé composé
echhugepéilt
duhuesgepéilt
hien/si,hatt/ethuetgepéilt
mirhugepéilt
dirhuttgepéilt
sihugepéilt
Plus-que-parfait
echhatgepéilt
duhasgepéilt
hien/si,hatt/ethatgepéilt
mirhategepéilt
dirhatgepéilt
sihategepéilt
Futur I
echwäert péilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepéilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpéilen
dugéifspéilen
hien/si,hatt/etgéifpéilen
mirgéifepéilen
dirgéiftpéilen
sigéifepéilen
Conditionnel Passé composé
echhättgepéilt
duhässgepéilt
hien/si,hatt/ethättgepéilt
mirhättegepéilt
dirhättgepéilt
sihättegepéilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpéil!
Plurielpéilt!
gepéilt
péilen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apéilenauspéilenofpéilen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles