E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pell-en pellen (D)peler (F)
Stammformen pell-enpell-tge-pell-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpell-en
dupell-s
hien/si,hatt/etpell-t
mirpell-en
dirpell-t
sipell-en
Pass compos
echhuge-pell-t
duhuesge-pell-t
hien/si,hatt/ethuetge-pell-t
mirhuge-pell-t
dirhuttge-pell-t
sihuge-pell-t
Plus-que-parfait
echhatge-pell-t
duhasge-pell-t
hien/si,hatt/ethatge-pell-t
mirhatege-pell-t
dirhatge-pell-t
sihatege-pell-t
Futur I
echwäert pell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pell-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpell-en
dugéifspell-en
hien/si,hatt/etgéifpell-en
mirgéifepell-en
dirgéiftpell-en
sigéifepell-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-pell-t
duhssge-pell-t
hien/si,hatt/ethttge-pell-t
mirhättege-pell-t
dirhttge-pell-t
sihättege-pell-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpell!
Plurielpell-t!
ge-pell-t
pell-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles