E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pėnselen pinseln (D)peindre (F)
Stammformen pėnselenpėnseltgepėnselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten pinselen
Indikativ Aktiv
Présent
echpėnselen
dupėnsels
hien/si,hatt/etpėnselt
mirpėnselen
dirpėnselt
sipėnselen
Passé composé
echhugepėnselt
duhuesgepėnselt
hien/si,hatt/ethuetgepėnselt
mirhugepėnselt
dirhuttgepėnselt
sihugepėnselt
Plus-que-parfait
echhatgepėnselt
duhasgepėnselt
hien/si,hatt/ethatgepėnselt
mirhategepėnselt
dirhatgepėnselt
sihategepėnselt
Futur I
echwäert pėnselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepėnselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpėnselen
dugéifspėnselen
hien/si,hatt/etgéifpėnselen
mirgéifepėnselen
dirgéiftpėnselen
sigéifepėnselen
Conditionnel Passé composé
echhättgepėnselt
duhässgepėnselt
hien/si,hatt/ethättgepėnselt
mirhättegepėnselt
dirhättgepėnselt
sihättegepėnselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpėnsel!
Plurielpėnselt!
gepėnselt
pėnselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
oppėnselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles