E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pėnsel-en pinseln (D)peindre (F)
Stammformen pėnsel-enpėnsel-tge-pėnsel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten pinselen
Indikativ Aktiv
Présent
echpėnsel-en
dupėnsel-s
hien/si,hatt/etpėnsel-t
mirpėnsel-en
dirpėnsel-t
sipėnsel-en
Passé composé
echhuge-pėnsel-t
duhuesge-pėnsel-t
hien/si,hatt/ethuetge-pėnsel-t
mirhuge-pėnsel-t
dirhuttge-pėnsel-t
sihuge-pėnsel-t
Plus-que-parfait
echhatge-pėnsel-t
duhasge-pėnsel-t
hien/si,hatt/ethatge-pėnsel-t
mirhatege-pėnsel-t
dirhatge-pėnsel-t
sihatege-pėnsel-t
Futur I
echwäert pėnsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pėnsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpėnsel-en
dugéifspėnsel-en
hien/si,hatt/etgéifpėnsel-en
mirgéifepėnsel-en
dirgéiftpėnsel-en
sigéifepėnsel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-pėnsel-t
duhässge-pėnsel-t
hien/si,hatt/ethättge-pėnsel-t
mirhättege-pėnsel-t
dirhättge-pėnsel-t
sihättege-pėnsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpėnsel!
Plurielpėnsel-t!
ge-pėnsel-t
pėnsel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
oppėnsel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles