E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pensionéieren pensionieren (D)pensionner (F)
Stammformen pensionéierenpensionéiertpensionéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpensionéieren
dupensionéiers
hien/si,hatt/etpensionéiert
mirpensionéieren
dirpensionéiert
sipensionéieren
Passé composé
echhupensionéiert
duhuespensionéiert
hien/si,hatt/ethuetpensionéiert
mirhupensionéiert
dirhuttpensionéiert
sihupensionéiert
Plus-que-parfait
echhatpensionéiert
duhaspensionéiert
hien/si,hatt/ethatpensionéiert
mirhatepensionéiert
dirhatpensionéiert
sihatepensionéiert
Futur I
echwäert pensionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pensionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpensionéieren
dugéifspensionéieren
hien/si,hatt/etgéifpensionéieren
mirgéifepensionéieren
dirgéiftpensionéieren
sigéifepensionéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpensionéiert
duhässpensionéiert
hien/si,hatt/ethättpensionéiert
mirhättepensionéiert
dirhättpensionéiert
sihättepensionéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpensionéier!
Plurielpensionéiert!
pensionéiert
pensionéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
pensionnéieren?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles