E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

perfektion-éier-en perfektionieren (D)perfectionner (F)
Stammformen perfektion-éier-enperfektion-éier-tperfektion-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echperfektion-éier-en
duperfektion-éier-s
hien/si,hatt/etperfektion-éier-t
mirperfektion-éier-en
dirperfektion-éier-t
siperfektion-éier-en
Passé composé
echhuperfektion-éier-t
duhuesperfektion-éier-t
hien/si,hatt/ethuetperfektion-éier-t
mirhuperfektion-éier-t
dirhuttperfektion-éier-t
sihuperfektion-éier-t
Plus-que-parfait
echhatperfektion-éier-t
duhasperfektion-éier-t
hien/si,hatt/ethatperfektion-éier-t
mirhateperfektion-éier-t
dirhatperfektion-éier-t
sihateperfektion-éier-t
Futur I
echwäert perfektion-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert perfektion-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifperfektion-éier-en
dugéifsperfektion-éier-en
hien/si,hatt/etgéifperfektion-éier-en
mirgéifeperfektion-éier-en
dirgéiftperfektion-éier-en
sigéifeperfektion-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättperfektion-éier-t
duhässperfektion-éier-t
hien/si,hatt/ethättperfektion-éier-t
mirhätteperfektion-éier-t
dirhättperfektion-éier-t
sihätteperfektion-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierperfektion-éier!
Plurielperfektion-éier-t!
perfektion-éier-t
perfektion-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles