E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

perkut-éier-en percuter (F)
Stammformen perkut-éier-enperkut-éier-tperkut-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echperkut-éier-en
duperkut-éier-s
hien/si,hatt/etperkut-éier-t
mirperkut-éier-en
dirperkut-éier-t
siperkut-éier-en
Passé composé
echhuperkut-éier-t
duhuesperkut-éier-t
hien/si,hatt/ethuetperkut-éier-t
mirhuperkut-éier-t
dirhuttperkut-éier-t
sihuperkut-éier-t
Plus-que-parfait
echhatperkut-éier-t
duhasperkut-éier-t
hien/si,hatt/ethatperkut-éier-t
mirhateperkut-éier-t
dirhatperkut-éier-t
sihateperkut-éier-t
Futur I
echwäert perkut-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert perkut-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifperkut-éier-en
dugéifsperkut-éier-en
hien/si,hatt/etgéifperkut-éier-en
mirgéifeperkut-éier-en
dirgéiftperkut-éier-en
sigéifeperkut-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättperkut-éier-t
duhässperkut-éier-t
hien/si,hatt/ethättperkut-éier-t
mirhätteperkut-éier-t
dirhättperkut-éier-t
sihätteperkut-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierperkut-éier!
Plurielperkut-éier-t!
perkut-éier-t
perkut-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles