E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

personaliséieren personalisieren (D)personnaliser (F)
Stammformen personaliséierenpersonaliséiertpersonaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpersonaliséieren
dupersonaliséiers
hien/si,hatt/etpersonaliséiert
mirpersonaliséieren
dirpersonaliséiert
sipersonaliséieren
Passé composé
echhupersonaliséiert
duhuespersonaliséiert
hien/si,hatt/ethuetpersonaliséiert
mirhupersonaliséiert
dirhuttpersonaliséiert
sihupersonaliséiert
Plus-que-parfait
echhatpersonaliséiert
duhaspersonaliséiert
hien/si,hatt/ethatpersonaliséiert
mirhatepersonaliséiert
dirhatpersonaliséiert
sihatepersonaliséiert
Futur I
echwäert personaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert personaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpersonaliséieren
dugéifspersonaliséieren
hien/si,hatt/etgéifpersonaliséieren
mirgéifepersonaliséieren
dirgéiftpersonaliséieren
sigéifepersonaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpersonaliséiert
duhässpersonaliséiert
hien/si,hatt/ethättpersonaliséiert
mirhättepersonaliséiert
dirhättpersonaliséiert
sihättepersonaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpersonaliséier!
Plurielpersonaliséiert!
personaliséiert
personaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles