E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

personalis-éier-en personalisieren (D)personnaliser (F)
Stammformen personalis-éier-enpersonalis-éier-tpersonalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpersonalis-éier-en
dupersonalis-éier-s
hien/si,hatt/etpersonalis-éier-t
mirpersonalis-éier-en
dirpersonalis-éier-t
sipersonalis-éier-en
Passé composé
echhupersonalis-éier-t
duhuespersonalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpersonalis-éier-t
mirhupersonalis-éier-t
dirhuttpersonalis-éier-t
sihupersonalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpersonalis-éier-t
duhaspersonalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatpersonalis-éier-t
mirhatepersonalis-éier-t
dirhatpersonalis-éier-t
sihatepersonalis-éier-t
Futur I
echwäert personalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert personalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpersonalis-éier-en
dugéifspersonalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpersonalis-éier-en
mirgéifepersonalis-éier-en
dirgéiftpersonalis-éier-en
sigéifepersonalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpersonalis-éier-t
duhässpersonalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättpersonalis-éier-t
mirhättepersonalis-éier-t
dirhättpersonalis-éier-t
sihättepersonalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpersonalis-éier!
Plurielpersonalis-éier-t!
personalis-éier-t
personalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles