E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pėsperen flüstern (D)chuchoter (F)
Stammformen pėsperenpėspertgepėspert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpėsperen
dupėspers
hien/si,hatt/etpėspert
mirpėsperen
dirpėspert
sipėsperen
Passé composé
echhugepėspert
duhuesgepėspert
hien/si,hatt/ethuetgepėspert
mirhugepėspert
dirhuttgepėspert
sihugepėspert
Plus-que-parfait
echhatgepėspert
duhasgepėspert
hien/si,hatt/ethatgepėspert
mirhategepėspert
dirhatgepėspert
sihategepėspert
Futur I
echwäert pėsperen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepėspert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpėsperen
dugéifspėsperen
hien/si,hatt/etgéifpėsperen
mirgéifepėsperen
dirgéiftpėsperen
sigéifepėsperen
Conditionnel Passé composé
echhättgepėspert
duhässgepėspert
hien/si,hatt/ethättgepėspert
mirhättegepėspert
dirhättgepėspert
sihättegepėspert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpėsper!
Plurielpėspert!
gepėspert
pėsperen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles