E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pėsper-en flüstern (D)chuchoter (F)
Stammformen pėsper-enpėsper-tge-pėsper-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpėsper-en
dupėsper-s
hien/si,hatt/etpėsper-t
mirpėsper-en
dirpėsper-t
sipėsper-en
Passé composé
echhuge-pėsper-t
duhuesge-pėsper-t
hien/si,hatt/ethuetge-pėsper-t
mirhuge-pėsper-t
dirhuttge-pėsper-t
sihuge-pėsper-t
Plus-que-parfait
echhatge-pėsper-t
duhasge-pėsper-t
hien/si,hatt/ethatge-pėsper-t
mirhatege-pėsper-t
dirhatge-pėsper-t
sihatege-pėsper-t
Futur I
echwäert pėsper-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pėsper-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpėsper-en
dugéifspėsper-en
hien/si,hatt/etgéifpėsper-en
mirgéifepėsper-en
dirgéiftpėsper-en
sigéifepėsper-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-pėsper-t
duhässge-pėsper-t
hien/si,hatt/ethättge-pėsper-t
mirhättege-pėsper-t
dirhättge-pėsper-t
sihättege-pėsper-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpėsper!
Plurielpėsper-t!
ge-pėsper-t
pėsper-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles