E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ptzen kneifen (D)pincer (F)
Stammformen ptzenptztgeptzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echptzen
duptz
hien/si,hatt/etptzt
mirptzen
dirptzt
siptzen
Pass compos
echhugeptzt
duhuesgeptzt
hien/si,hatt/ethuetgeptzt
mirhugeptzt
dirhuttgeptzt
sihugeptzt
Plus-que-parfait
echhatgeptzt
duhasgeptzt
hien/si,hatt/ethatgeptzt
mirhategeptzt
dirhatgeptzt
sihategeptzt
Futur I
echwäert ptzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geptzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifptzen
dugéifsptzen
hien/si,hatt/etgéifptzen
mirgéifeptzen
dirgéiftptzen
sigéifeptzen
Conditionnel Pass compos
echhttgeptzt
duhssgeptzt
hien/si,hatt/ethttgeptzt
mirhättegeptzt
dirhttgeptzt
sihättegeptzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierptz!
Plurielptzt!
geptzt
ptzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofptzenopptzenzouptzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles