E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

peupléieren bevölkern (D)peupler (F)
Stammformen peupléierenpeupléiertpeupléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpeupléieren
dupeupléiers
hien/si,hatt/etpeupléiert
mirpeupléieren
dirpeupléiert
sipeupléieren
Passé composé
echhupeupléiert
duhuespeupléiert
hien/si,hatt/ethuetpeupléiert
mirhupeupléiert
dirhuttpeupléiert
sihupeupléiert
Plus-que-parfait
echhatpeupléiert
duhaspeupléiert
hien/si,hatt/ethatpeupléiert
mirhatepeupléiert
dirhatpeupléiert
sihatepeupléiert
Futur I
echwäert peupléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert peupléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpeupléieren
dugéifspeupléieren
hien/si,hatt/etgéifpeupléieren
mirgéifepeupléieren
dirgéiftpeupléieren
sigéifepeupléieren
Conditionnel Passé composé
echhättpeupléiert
duhässpeupléiert
hien/si,hatt/ethättpeupléiert
mirhättepeupléiert
dirhättpeupléiert
sihättepeupléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpeupléier!
Plurielpeupléiert!
peupléiert
peupléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles