E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

peupl-éier-en bevölkern (D)peupler (F)
Stammformen peupl-éier-enpeupl-éier-tpeupl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpeupl-éier-en
dupeupl-éier-s
hien/si,hatt/etpeupl-éier-t
mirpeupl-éier-en
dirpeupl-éier-t
sipeupl-éier-en
Passé composé
echhupeupl-éier-t
duhuespeupl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpeupl-éier-t
mirhupeupl-éier-t
dirhuttpeupl-éier-t
sihupeupl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpeupl-éier-t
duhaspeupl-éier-t
hien/si,hatt/ethatpeupl-éier-t
mirhatepeupl-éier-t
dirhatpeupl-éier-t
sihatepeupl-éier-t
Futur I
echwäert peupl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert peupl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpeupl-éier-en
dugéifspeupl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpeupl-éier-en
mirgéifepeupl-éier-en
dirgéiftpeupl-éier-en
sigéifepeupl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpeupl-éier-t
duhässpeupl-éier-t
hien/si,hatt/ethättpeupl-éier-t
mirhättepeupl-éier-t
dirhättpeupl-éier-t
sihättepeupl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpeupl-éier!
Plurielpeupl-éier-t!
peupl-éier-t
peupl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles