E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

philosophéieren philosophieren (D)philosopher (F)
Stammformen philosophéierenphilosophéiertphilosophéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echphilosophéieren
duphilosophéiers
hien/si,hatt/etphilosophéiert
mirphilosophéieren
dirphilosophéiert
siphilosophéieren
Passé composé
echhuphilosophéiert
duhuesphilosophéiert
hien/si,hatt/ethuetphilosophéiert
mirhuphilosophéiert
dirhuttphilosophéiert
sihuphilosophéiert
Plus-que-parfait
echhatphilosophéiert
duhasphilosophéiert
hien/si,hatt/ethatphilosophéiert
mirhatephilosophéiert
dirhatphilosophéiert
sihatephilosophéiert
Futur I
echwäert philosophéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert philosophéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifphilosophéieren
dugéifsphilosophéieren
hien/si,hatt/etgéifphilosophéieren
mirgéifephilosophéieren
dirgéiftphilosophéieren
sigéifephilosophéieren
Conditionnel Passé composé
echhättphilosophéiert
duhässphilosophéiert
hien/si,hatt/ethättphilosophéiert
mirhättephilosophéiert
dirhättphilosophéiert
sihättephilosophéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierphilosophéier!
Plurielphilosophéiert!
philosophéiert
philosophéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles