E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

phraséieren reden (D)parler (F)
Stammformen phraséierenphraséiertphraséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echphraséieren
duphraséiers
hien/si,hatt/etphraséiert
mirphraséieren
dirphraséiert
siphraséieren
Passé composé
echhuphraséiert
duhuesphraséiert
hien/si,hatt/ethuetphraséiert
mirhuphraséiert
dirhuttphraséiert
sihuphraséiert
Plus-que-parfait
echhatphraséiert
duhasphraséiert
hien/si,hatt/ethatphraséiert
mirhatephraséiert
dirhatphraséiert
sihatephraséiert
Futur I
echwäert phraséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert phraséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifphraséieren
dugéifsphraséieren
hien/si,hatt/etgéifphraséieren
mirgéifephraséieren
dirgéiftphraséieren
sigéifephraséieren
Conditionnel Passé composé
echhättphraséiert
duhässphraséiert
hien/si,hatt/ethättphraséiert
mirhättephraséiert
dirhättphraséiert
sihättephraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierphraséier!
Plurielphraséiert!
phraséiert
phraséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles