E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

phras-éier-en reden (D)parler (F)
Stammformen phras-éier-enphras-éier-tphras-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echphras-éier-en
duphras-éier-s
hien/si,hatt/etphras-éier-t
mirphras-éier-en
dirphras-éier-t
siphras-éier-en
Passé composé
echhuphras-éier-t
duhuesphras-éier-t
hien/si,hatt/ethuetphras-éier-t
mirhuphras-éier-t
dirhuttphras-éier-t
sihuphras-éier-t
Plus-que-parfait
echhatphras-éier-t
duhasphras-éier-t
hien/si,hatt/ethatphras-éier-t
mirhatephras-éier-t
dirhatphras-éier-t
sihatephras-éier-t
Futur I
echwäert phras-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert phras-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifphras-éier-en
dugéifsphras-éier-en
hien/si,hatt/etgéifphras-éier-en
mirgéifephras-éier-en
dirgéiftphras-éier-en
sigéifephras-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättphras-éier-t
duhässphras-éier-t
hien/si,hatt/ethättphras-éier-t
mirhättephras-éier-t
dirhättphras-éier-t
sihättephras-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierphras-éier!
Plurielphras-éier-t!
phras-éier-t
phras-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles