E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

depil-éier-en enthaaren (D)épiler (F)
Stammformen dedepil-éier-endedepil-éier-tdedepil-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedepil-éier-en
dudedepil-éier-s
hien/si,hatt/etdedepil-éier-t
mirdedepil-éier-en
dirdedepil-éier-t
sidedepil-éier-en
Passé composé
echhunndedepil-éier-t
duhuesdedepil-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedepil-éier-t
mirhunndedepil-éier-t
dirhuttdedepil-éier-t
sihunndedepil-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedepil-éier-t
duhasdedepil-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedepil-éier-t
mirhatendedepil-éier-t
dirhatdedepil-éier-t
sihatendedepil-éier-t
Futur I
echwäert depil-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedepil-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdepil-éier-en
dugéifsdepil-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdepil-éier-en
mirgéifendepil-éier-en
dirgéiftdepil-éier-en
sigéifendepil-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedepil-éier-t
duhässdedepil-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedepil-éier-t
mirhättendedepil-éier-t
dirhättdedepil-éier-t
sihättendedepil-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedepil-éier!
Plurieldedepil-éier-t!
dedepil-éier-t
depil-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles