E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pilgeren pilgern (D)plriner (F)
Stammformen pilgerenpilgertgepilgert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpilgeren
dupilgers
hien/si,hatt/etpilgert
mirpilgeren
dirpilgert
sipilgeren
Pass compos
echsigepilgert
dubassgepilgert
hien/si,hatt/etassgepilgert
mirsigepilgert
dirsiddgepilgert
sisigepilgert
Plus-que-parfait
echwargepilgert
duwaarsgepilgert
hien/si,hatt/etwargepilgert
mirwaregepilgert
dirwaartgepilgert
siwaregepilgert
Futur I
echwäert pilgeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepilgert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpilgeren
dugéifspilgeren
hien/si,hatt/etgéifpilgeren
mirgéifepilgeren
dirgéiftpilgeren
sigéifepilgeren
Conditionnel Pass compos
echwiergepilgert
duwiersgepilgert
hien/si,hatt/etwiergepilgert
mirwieregepilgert
dirwiertgepilgert
siwieregepilgert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpilger!
Plurielpilgert!
gepilgert
pilgeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles