E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pisaken peinigen (D)tourmenter (F)
Stammformen pisakenpisaktgepisakt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpisaken
dupisaks
hien/si,hatt/etpisakt
mirpisaken
dirpisakt
sipisaken
Pass compos
echhugepisakt
duhuesgepisakt
hien/si,hatt/ethuetgepisakt
mirhugepisakt
dirhuttgepisakt
sihugepisakt
Plus-que-parfait
echhatgepisakt
duhasgepisakt
hien/si,hatt/ethatgepisakt
mirhategepisakt
dirhatgepisakt
sihategepisakt
Futur I
echwäert pisaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepisakt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpisaken
dugéifspisaken
hien/si,hatt/etgéifpisaken
mirgéifepisaken
dirgéiftpisaken
sigéifepisaken
Conditionnel Pass compos
echhttgepisakt
duhssgepisakt
hien/si,hatt/ethttgepisakt
mirhättegepisakt
dirhttgepisakt
sihättegepisakt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpisak!
Plurielpisakt!
gepisakt
pisaken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles