E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pissen pissen (D)pisser (F)
Stammformen pissenpisstgepisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpissen
dupiss
hien/si,hatt/etpisst
mirpissen
dirpisst
sipissen
Pass compos
echhugepisst
duhuesgepisst
hien/si,hatt/ethuetgepisst
mirhugepisst
dirhuttgepisst
sihugepisst
Plus-que-parfait
echhatgepisst
duhasgepisst
hien/si,hatt/ethatgepisst
mirhategepisst
dirhatgepisst
sihategepisst
Futur I
echwäert pissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpissen
dugéifspissen
hien/si,hatt/etgéifpissen
mirgéifepissen
dirgéiftpissen
sigéifepissen
Conditionnel Pass compos
echhttgepisst
duhssgepisst
hien/si,hatt/ethttgepisst
mirhättegepisst
dirhttgepisst
sihättegepisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpiss!
Plurielpisst!
gepisst
pissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bepissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles