E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

piss-en pissen (D)pisser (F)
Stammformen piss-enpiss-tge-piss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpiss-en
dupis-s
hien/si,hatt/etpiss-t
mirpiss-en
dirpiss-t
sipiss-en
Pass compos
echhuge-piss-t
duhuesge-piss-t
hien/si,hatt/ethuetge-piss-t
mirhuge-piss-t
dirhuttge-piss-t
sihuge-piss-t
Plus-que-parfait
echhatge-piss-t
duhasge-piss-t
hien/si,hatt/ethatge-piss-t
mirhatege-piss-t
dirhatge-piss-t
sihatege-piss-t
Futur I
echwäert piss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-piss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpiss-en
dugéifspiss-en
hien/si,hatt/etgéifpiss-en
mirgéifepiss-en
dirgéiftpiss-en
sigéifepiss-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-piss-t
duhssge-piss-t
hien/si,hatt/ethttge-piss-t
mirhättege-piss-t
dirhttge-piss-t
sihättege-piss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpiss!
Plurielpiss-t!
ge-piss-t
piss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bepiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles