E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchbludden durchbluten (D)re irrigu (F)to supply with blood (E)
Stammformen duerchbluddenblutt duerchduerchgeblutt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbludden duerch
dublutts duerch
hien/si,hatt/etblutt duerch
mirbludden duerch
dirblutt duerch
sibludden duerch
Pass compos
echhunnduerchgeblutt
duhuesduerchgeblutt
hien/si,hatt/ethuetduerchgeblutt
mirhunnduerchgeblutt
dirhuttduerchgeblutt
sihunnduerchgeblutt
Plus-que-parfait
echhatduerchgeblutt
duhasduerchgeblutt
hien/si,hatt/ethatduerchgeblutt
mirhatenduerchgeblutt
dirhatduerchgeblutt
sihatenduerchgeblutt
Futur I
echwäert duerchbludden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeblutt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbludden
dugéifsduerchbludden
hien/si,hatt/etgéifduerchbludden
mirgéifenduerchbludden
dirgéiftduerchbludden
sigéifenduerchbludden
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgeblutt
duhssduerchgeblutt
hien/si,hatt/ethttduerchgeblutt
mirhttenduerchgeblutt
dirhttduerchgeblutt
sihttenduerchgeblutt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblutt duerch!
Plurielblutt duerch!
duerchgeblutt
duerchbludden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbluddenbluddenverbludden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles