E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchbludd-en durchbluten (D)re irrigu (F)to supply with blood (E)
Stammformen duerchbludd-enblut-t duerchduerchge-blut-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbludd-en duerch
dublutt-s duerch
hien/si,hatt/etblut-t duerch
mirbludd-en duerch
dirblut-t duerch
sibludd-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-blut-t
duhuesduerchge-blut-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-blut-t
mirhunnduerchge-blut-t
dirhuttduerchge-blut-t
sihunnduerchge-blut-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-blut-t
duhasduerchge-blut-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-blut-t
mirhatenduerchge-blut-t
dirhatduerchge-blut-t
sihatenduerchge-blut-t
Futur I
echwäert duerchbludd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-blut-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbludd-en
dugéifsduerchbludd-en
hien/si,hatt/etgéifduerchbludd-en
mirgéifenduerchbludd-en
dirgéiftduerchbludd-en
sigéifenduerchbludd-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-blut-t
duhssduerchge-blut-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-blut-t
mirhttenduerchge-blut-t
dirhttduerchge-blut-t
sihttenduerchge-blut-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblutt duerch!
Plurielblut-t duerch!
duerchge-blut-t
duerchbludd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbludd-enbludd-enverbludd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles