E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pläd-éier-en plädieren (D)plaider (F)
Stammformen pläd-éier-enpläd-éier-tpläd-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpläd-éier-en
dupläd-éier-s
hien/si,hatt/etpläd-éier-t
mirpläd-éier-en
dirpläd-éier-t
sipläd-éier-en
Passé composé
echhupläd-éier-t
duhuespläd-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpläd-éier-t
mirhupläd-éier-t
dirhuttpläd-éier-t
sihupläd-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpläd-éier-t
duhaspläd-éier-t
hien/si,hatt/ethatpläd-éier-t
mirhatepläd-éier-t
dirhatpläd-éier-t
sihatepläd-éier-t
Futur I
echwäert pläd-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pläd-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpläd-éier-en
dugéifspläd-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpläd-éier-en
mirgéifepläd-éier-en
dirgéiftpläd-éier-en
sigéifepläd-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpläd-éier-t
duhässpläd-éier-t
hien/si,hatt/ethättpläd-éier-t
mirhättepläd-éier-t
dirhättpläd-éier-t
sihättepläd-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpläd-éier!
Plurielpläd-éier-t!
pläd-éier-t
pläd-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles