E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

plafonn-éier-en
Stammformen plafonn-éier-enplafonn-éier-tplafonn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplafonn-éier-en
duplafonn-éier-s
hien/si,hatt/etplafonn-éier-t
mirplafonn-éier-en
dirplafonn-éier-t
siplafonn-éier-en
Passé composé
echhuplafonn-éier-t
duhuesplafonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetplafonn-éier-t
mirhuplafonn-éier-t
dirhuttplafonn-éier-t
sihuplafonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatplafonn-éier-t
duhasplafonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatplafonn-éier-t
mirhateplafonn-éier-t
dirhatplafonn-éier-t
sihateplafonn-éier-t
Futur I
echwäert plafonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plafonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplafonn-éier-en
dugéifsplafonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifplafonn-éier-en
mirgéifeplafonn-éier-en
dirgéiftplafonn-éier-en
sigéifeplafonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättplafonn-éier-t
duhässplafonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättplafonn-éier-t
mirhätteplafonn-éier-t
dirhättplafonn-éier-t
sihätteplafonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplafonn-éier!
Plurielplafonn-éier-t!
plafonn-éier-t
plafonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles