E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

plagi-éier-en plagiieren (D)plagier, démarquer (F)
Stammformen plagi-éier-enplagi-éier-tplagi-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplagi-éier-en
duplagi-éier-s
hien/si,hatt/etplagi-éier-t
mirplagi-éier-en
dirplagi-éier-t
siplagi-éier-en
Passé composé
echhuplagi-éier-t
duhuesplagi-éier-t
hien/si,hatt/ethuetplagi-éier-t
mirhuplagi-éier-t
dirhuttplagi-éier-t
sihuplagi-éier-t
Plus-que-parfait
echhatplagi-éier-t
duhasplagi-éier-t
hien/si,hatt/ethatplagi-éier-t
mirhateplagi-éier-t
dirhatplagi-éier-t
sihateplagi-éier-t
Futur I
echwäert plagi-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plagi-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplagi-éier-en
dugéifsplagi-éier-en
hien/si,hatt/etgéifplagi-éier-en
mirgéifeplagi-éier-en
dirgéiftplagi-éier-en
sigéifeplagi-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättplagi-éier-t
duhässplagi-éier-t
hien/si,hatt/ethättplagi-éier-t
mirhätteplagi-éier-t
dirhättplagi-éier-t
sihätteplagi-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplagi-éier!
Plurielplagi-éier-t!
plagi-éier-t
plagi-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles