E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bludd-en bluten (D)saigner (F)to bleed/flush (E)
Stammformen bludd-enblut-tge-blut-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbludd-en
dublutt-s
hien/si,hatt/etblut-t
mirbludd-en
dirblut-t
sibludd-en
Pass compos
echhuge-blut-t
duhuesge-blut-t
hien/si,hatt/ethuetge-blut-t
mirhuge-blut-t
dirhuttge-blut-t
sihuge-blut-t
Plus-que-parfait
echhatge-blut-t
duhasge-blut-t
hien/si,hatt/ethatge-blut-t
mirhatege-blut-t
dirhatge-blut-t
sihatege-blut-t
Futur I
echwäert bludd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-blut-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbludd-en
dugéifsbludd-en
hien/si,hatt/etgéifbludd-en
mirgéifebludd-en
dirgéiftbludd-en
sigéifebludd-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-blut-t
duhssge-blut-t
hien/si,hatt/ethttge-blut-t
mirhättege-blut-t
dirhttge-blut-t
sihättege-blut-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblutt!
Plurielblut-t!
ge-blut-t
bludd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbludd-enduerchbludd-enverbludd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles