E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

plastifiz-éier-en plastifizieren (D)plastifier (F)
Stammformen plastifiz-éier-enplastifiz-éier-tplastifiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplastifiz-éier-en
duplastifiz-éier-s
hien/si,hatt/etplastifiz-éier-t
mirplastifiz-éier-en
dirplastifiz-éier-t
siplastifiz-éier-en
Passé composé
echhuplastifiz-éier-t
duhuesplastifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetplastifiz-éier-t
mirhuplastifiz-éier-t
dirhuttplastifiz-éier-t
sihuplastifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatplastifiz-éier-t
duhasplastifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatplastifiz-éier-t
mirhateplastifiz-éier-t
dirhatplastifiz-éier-t
sihateplastifiz-éier-t
Futur I
echwäert plastifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plastifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplastifiz-éier-en
dugéifsplastifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifplastifiz-éier-en
mirgéifeplastifiz-éier-en
dirgéiftplastifiz-éier-en
sigéifeplastifiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättplastifiz-éier-t
duhässplastifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättplastifiz-éier-t
mirhätteplastifiz-éier-t
dirhättplastifiz-éier-t
sihätteplastifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplastifiz-éier!
Plurielplastifiz-éier-t!
plastifiz-éier-t
plastifiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles