E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

plastikéieren plastifizieren (D)plastifier (F)
Stammformen plastikéierenplastikéiertplastikéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplastikéieren
duplastikéiers
hien/si,hatt/etplastikéiert
mirplastikéieren
dirplastikéiert
siplastikéieren
Passé composé
echhuplastikéiert
duhuesplastikéiert
hien/si,hatt/ethuetplastikéiert
mirhuplastikéiert
dirhuttplastikéiert
sihuplastikéiert
Plus-que-parfait
echhatplastikéiert
duhasplastikéiert
hien/si,hatt/ethatplastikéiert
mirhateplastikéiert
dirhatplastikéiert
sihateplastikéiert
Futur I
echwäert plastikéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert plastikéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplastikéieren
dugéifsplastikéieren
hien/si,hatt/etgéifplastikéieren
mirgéifeplastikéieren
dirgéiftplastikéieren
sigéifeplastikéieren
Conditionnel Passé composé
echhättplastikéiert
duhässplastikéiert
hien/si,hatt/ethättplastikéiert
mirhätteplastikéiert
dirhättplastikéiert
sihätteplastikéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplastikéier!
Plurielplastikéiert!
plastikéiert
plastikéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles