E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

platinéieren platinieren (D)platiner (F)
Stammformen platinéierenplatinéiertplatinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplatinéieren
duplatinéiers
hien/si,hatt/etplatinéiert
mirplatinéieren
dirplatinéiert
siplatinéieren
Passé composé
echhuplatinéiert
duhuesplatinéiert
hien/si,hatt/ethuetplatinéiert
mirhuplatinéiert
dirhuttplatinéiert
sihuplatinéiert
Plus-que-parfait
echhatplatinéiert
duhasplatinéiert
hien/si,hatt/ethatplatinéiert
mirhateplatinéiert
dirhatplatinéiert
sihateplatinéiert
Futur I
echwäert platinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert platinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplatinéieren
dugéifsplatinéieren
hien/si,hatt/etgéifplatinéieren
mirgéifeplatinéieren
dirgéiftplatinéieren
sigéifeplatinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättplatinéiert
duhässplatinéiert
hien/si,hatt/ethättplatinéiert
mirhätteplatinéiert
dirhättplatinéiert
sihätteplatinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplatinéier!
Plurielplatinéiert!
platinéiert
platinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles