E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

platin-éier-en platinieren (D)platiner (F)
Stammformen platin-éier-enplatin-éier-tplatin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplatin-éier-en
duplatin-éier-s
hien/si,hatt/etplatin-éier-t
mirplatin-éier-en
dirplatin-éier-t
siplatin-éier-en
Passé composé
echhuplatin-éier-t
duhuesplatin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetplatin-éier-t
mirhuplatin-éier-t
dirhuttplatin-éier-t
sihuplatin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatplatin-éier-t
duhasplatin-éier-t
hien/si,hatt/ethatplatin-éier-t
mirhateplatin-éier-t
dirhatplatin-éier-t
sihateplatin-éier-t
Futur I
echwäert platin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert platin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplatin-éier-en
dugéifsplatin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifplatin-éier-en
mirgéifeplatin-éier-en
dirgéiftplatin-éier-en
sigéifeplatin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättplatin-éier-t
duhässplatin-éier-t
hien/si,hatt/ethättplatin-éier-t
mirhätteplatin-éier-t
dirhättplatin-éier-t
sihätteplatin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplatin-éier!
Plurielplatin-éier-t!
platin-éier-t
platin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles