E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausplätsch-en
Stammformen ausplätsch-enplätsch-t ausausge-plätsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplätsch-en aus
duplätsch-s aus
hien/si,hatt/etplätsch-t aus
mirplätsch-en aus
dirplätsch-t aus
siplätsch-en aus
Passé composé
echhunnausge-plätsch-t
duhuesausge-plätsch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-plätsch-t
mirhunnausge-plätsch-t
dirhuttausge-plätsch-t
sihunnausge-plätsch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-plätsch-t
duhasausge-plätsch-t
hien/si,hatt/ethatausge-plätsch-t
mirhatenausge-plätsch-t
dirhatausge-plätsch-t
sihatenausge-plätsch-t
Futur I
echwäert ausplätsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-plätsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausplätsch-en
dugéifsausplätsch-en
hien/si,hatt/etgéifausplätsch-en
mirgéifenausplätsch-en
dirgéiftausplätsch-en
sigéifenausplätsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-plätsch-t
duhässausge-plätsch-t
hien/si,hatt/ethättausge-plätsch-t
mirhättenausge-plätsch-t
dirhättausge-plätsch-t
sihättenausge-plätsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplätsch aus!
Plurielplätsch-t aus!
ausge-plätsch-t
ausplätsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
plätsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles