E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

plätsch-en plätschern (D)clapoter (F)
Stammformen plätsch-enplätsch-tge-plätsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplätsch-en
duplätsch-s
hien/si,hatt/etplätsch-t
mirplätsch-en
dirplätsch-t
siplätsch-en
Passé composé
echhuge-plätsch-t
duhuesge-plätsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-plätsch-t
mirhuge-plätsch-t
dirhuttge-plätsch-t
sihuge-plätsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-plätsch-t
duhasge-plätsch-t
hien/si,hatt/ethatge-plätsch-t
mirhatege-plätsch-t
dirhatge-plätsch-t
sihatege-plätsch-t
Futur I
echwäert plätsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-plätsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplätsch-en
dugéifsplätsch-en
hien/si,hatt/etgéifplätsch-en
mirgéifeplätsch-en
dirgéiftplätsch-en
sigéifeplätsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-plätsch-t
duhässge-plätsch-t
hien/si,hatt/ethättge-plätsch-t
mirhättege-plätsch-t
dirhättge-plätsch-t
sihättege-plätsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplätsch!
Plurielplätsch-t!
ge-plätsch-t
plätsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausplätsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles