E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohiplätscheren dahinplätschern (D)clapoter (F)
Stammformen dohiplätscherenplätschert dohindohigeplätschert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplätscheren dohin
duplätschers dohin
hien/si,hatt/etplätschert dohin
mirplätscheren dohin
dirplätschert dohin
siplätscheren dohin
Passé composé
echhunndohigeplätschert
duhuesdohigeplätschert
hien/si,hatt/ethuetdohigeplätschert
mirhunndohigeplätschert
dirhuttdohigeplätschert
sihunndohigeplätschert
Plus-que-parfait
echhatdohigeplätschert
duhasdohigeplätschert
hien/si,hatt/ethatdohigeplätschert
mirhatendohigeplätschert
dirhatdohigeplätschert
sihatendohigeplätschert
Futur I
echwäert dohiplätscheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohigeplätschert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohiplätscheren
dugéifsdohiplätscheren
hien/si,hatt/etgéifdohiplätscheren
mirgéifendohiplätscheren
dirgéiftdohiplätscheren
sigéifendohiplätscheren
Conditionnel Passé composé
echhättdohigeplätschert
duhässdohigeplätschert
hien/si,hatt/ethättdohigeplätschert
mirhättendohigeplätschert
dirhättdohigeplätschert
sihättendohigeplätschert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplätscher dohin!
Plurielplätschert dohin!
dohigeplätschert
dohiplätscheren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles