E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofpléck-en herunterpflücken (D)cueillir, grappiller (F)
Stammformen erofpléck-enpléck-t eroferofge-pléck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpléck-en erof
dupléck-s erof
hien/si,hatt/etpléck-t erof
mirpléck-en erof
dirpléck-t erof
sipléck-en erof
Passé composé
echhunnerofge-pléck-t
duhueserofge-pléck-t
hien/si,hatt/ethueterofge-pléck-t
mirhunnerofge-pléck-t
dirhutterofge-pléck-t
sihunnerofge-pléck-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-pléck-t
duhaserofge-pléck-t
hien/si,hatt/ethaterofge-pléck-t
mirhatenerofge-pléck-t
dirhaterofge-pléck-t
sihatenerofge-pléck-t
Futur I
echwäert erofpléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-pléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofpléck-en
dugéifserofpléck-en
hien/si,hatt/etgéiferofpléck-en
mirgéifenerofpléck-en
dirgéifterofpléck-en
sigéifenerofpléck-en
Conditionnel Passé composé
echhätterofge-pléck-t
duhässerofge-pléck-t
hien/si,hatt/ethätterofge-pléck-t
mirhättenerofge-pléck-t
dirhätterofge-pléck-t
sihättenerofge-pléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpléck erof!
Plurielpléck-t erof!
erofge-pléck-t
erofpléck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauspléck-enofpléck-enpléck-enzerpléck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles