E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerpléck-en zerpflücken (D) – décortiquer (F)
Stammformen zerpléck-enzerpléck-tzerpléck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echzerpléck-en
duzerpléck-s
hien/si,hatt/etzerpléck-t
mirzerpléck-en
dirzerpléck-t
sizerpléck-en
Passé composé
echhunnzerpléck-t
duhueszerpléck-t
hien/si,hatt/ethuetzerpléck-t
mirhunnzerpléck-t
dirhuttzerpléck-t
sihunnzerpléck-t
Plus-que-parfait
echhatzerpléck-t
duhaszerpléck-t
hien/si,hatt/ethatzerpléck-t
mirhatenzerpléck-t
dirhatzerpléck-t
sihatenzerpléck-t
Modale Futur I
echwäert zerpléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zerpléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerpléck-en
dugéifszerpléck-en
hien/si,hatt/etgéifzerpléck-en
mirgéifenzerpléck-en
dirgéiftzerpléck-en
sigéifenzerpléck-en
Conditionnel passé composé
echhättzerpléck-t
duhässzerpléck-t
hien/si,hatt/ethättzerpléck-t
mirhättenzerpléck-t
dirhättzerpléck-t
sihättenzerpléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerpléck!
Plurielzerpléck-t!
zerpléck-t
zerpléck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauspléck-enerofpléck-enofpléck-enpléck-en
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles