E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoupléischter-en zupflastern (D)améliorer, boucher comme on peut (F)
Stammformen zoupléischter-enpléischter-t zouzouge-pléischter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpléischter-en zou
dupléischter-s zou
hien/si,hatt/etpléischter-t zou
mirpléischter-en zou
dirpléischter-t zou
sipléischter-en zou
Passé composé
echhunnzouge-pléischter-t
duhueszouge-pléischter-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-pléischter-t
mirhunnzouge-pléischter-t
dirhuttzouge-pléischter-t
sihunnzouge-pléischter-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-pléischter-t
duhaszouge-pléischter-t
hien/si,hatt/ethatzouge-pléischter-t
mirhatenzouge-pléischter-t
dirhatzouge-pléischter-t
sihatenzouge-pléischter-t
Futur I
echwäert zoupléischter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-pléischter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoupléischter-en
dugéifszoupléischter-en
hien/si,hatt/etgéifzoupléischter-en
mirgéifenzoupléischter-en
dirgéiftzoupléischter-en
sigéifenzoupléischter-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-pléischter-t
duhässzouge-pléischter-t
hien/si,hatt/ethättzouge-pléischter-t
mirhättenzouge-pléischter-t
dirhättzouge-pléischter-t
sihättenzouge-pléischter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpléischter zou!
Plurielpléischter-t zou!
zouge-pléischter-t
zoupléischter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
pléischter-enverpléischter-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles