E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

plėmmen Federn ausreißen (D)plumer (F)
Stammformen plėmmenplėmmtgeplėmmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplėmmen
duplėmms
hien/si,hatt/etplėmmt
mirplėmmen
dirplėmmt
siplėmmen
Passé composé
echhugeplėmmt
duhuesgeplėmmt
hien/si,hatt/ethuetgeplėmmt
mirhugeplėmmt
dirhuttgeplėmmt
sihugeplėmmt
Plus-que-parfait
echhatgeplėmmt
duhasgeplėmmt
hien/si,hatt/ethatgeplėmmt
mirhategeplėmmt
dirhatgeplėmmt
sihategeplėmmt
Futur I
echwäert plėmmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geplėmmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplėmmen
dugéifsplėmmen
hien/si,hatt/etgéifplėmmen
mirgéifeplėmmen
dirgéiftplėmmen
sigéifeplėmmen
Conditionnel Passé composé
echhättgeplėmmt
duhässgeplėmmt
hien/si,hatt/ethättgeplėmmt
mirhättegeplėmmt
dirhättgeplėmmt
sihättegeplėmmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplėmm!
Plurielplėmmt!
geplėmmt
plėmmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles