E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

plėmm-en Federn ausreißen (D)plumer (F)
Stammformen plėmm-enplėmm-tge-plėmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplėmm-en
duplėmm-s
hien/si,hatt/etplėmm-t
mirplėmm-en
dirplėmm-t
siplėmm-en
Passé composé
echhuge-plėmm-t
duhuesge-plėmm-t
hien/si,hatt/ethuetge-plėmm-t
mirhuge-plėmm-t
dirhuttge-plėmm-t
sihuge-plėmm-t
Plus-que-parfait
echhatge-plėmm-t
duhasge-plėmm-t
hien/si,hatt/ethatge-plėmm-t
mirhatege-plėmm-t
dirhatge-plėmm-t
sihatege-plėmm-t
Futur I
echwäert plėmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-plėmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifplėmm-en
dugéifsplėmm-en
hien/si,hatt/etgéifplėmm-en
mirgéifeplėmm-en
dirgéiftplėmm-en
sigéifeplėmm-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-plėmm-t
duhässge-plėmm-t
hien/si,hatt/ethättge-plėmm-t
mirhättege-plėmm-t
dirhättge-plėmm-t
sihättege-plėmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplėmm!
Plurielplėmm-t!
ge-plėmm-t
plėmm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles