E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraplėnneren hineinziehen (D)emménager (F)
Stammformen eraplėnnerenplėnnert eranerageplėnnert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echplėnneren eran
duplėnners eran
hien/si,hatt/etplėnnert eran
mirplėnneren eran
dirplėnnert eran
siplėnneren eran
Passé composé
echsinnerageplėnnert
dubasserageplėnnert
hien/si,hatt/etasserageplėnnert
mirsinnerageplėnnert
dirsidderageplėnnert
sisinnerageplėnnert
Plus-que-parfait
echwarerageplėnnert
duwaarserageplėnnert
hien/si,hatt/etwarerageplėnnert
mirwarenerageplėnnert
dirwaarterageplėnnert
siwarenerageplėnnert
Futur I
echwäert eraplėnneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageplėnnert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaplėnneren
dugéifseraplėnneren
hien/si,hatt/etgéiferaplėnneren
mirgéifeneraplėnneren
dirgéifteraplėnneren
sigéifeneraplėnneren
Conditionnel Passé composé
echwiererageplėnnert
duwierserageplėnnert
hien/si,hatt/etwiererageplėnnert
mirwierenerageplėnnert
dirwierterageplėnnert
siwierenerageplėnnert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierplėnner eran!
Plurielplėnnert eran!
erageplėnnert
eraplėnneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplėnnerenfortplėnnerenplėnneren
Remarquen (intern)
bedeutungsunterschied zw. Transitiv und intransitiv?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles