E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraplŽnner-en hineinziehen (D)emmťnager (F)
Stammformen eraplŽnner-enplŽnner-t eranerage-plŽnner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echplŽnner-en eran
duplŽnner-s eran
hien/si,hatt/etplŽnner-t eran
mirplŽnner-en eran
dirplŽnner-t eran
siplŽnner-en eran
Passť composť
echsinnerage-plŽnner-t
dubasserage-plŽnner-t
hien/si,hatt/etasserage-plŽnner-t
mirsinnerage-plŽnner-t
dirsidderage-plŽnner-t
sisinnerage-plŽnner-t
Plus-que-parfait
echwarerage-plŽnner-t
duwaarserage-plŽnner-t
hien/si,hatt/etwarerage-plŽnner-t
mirwarenerage-plŽnner-t
dirwaarterage-plŽnner-t
siwarenerage-plŽnner-t
Futur I
echwäert eraplŽnner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-plŽnner-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaplŽnner-en
dugéifseraplŽnner-en
hien/si,hatt/etgéiferaplŽnner-en
mirgéifeneraplŽnner-en
dirgéifteraplŽnner-en
sigéifeneraplŽnner-en
Conditionnel Passť composť
echwiererage-plŽnner-t
duwierserage-plŽnner-t
hien/si,hatt/etwiererage-plŽnner-t
mirwierenerage-plŽnner-t
dirwierterage-plŽnner-t
siwierenerage-plŽnner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierplŽnner eran!
PlurielplŽnner-t eran!
erage-plŽnner-t
eraplŽnner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplŽnner-enfortplŽnner-enplŽnner-en
Remarquen (intern)
bedeutungsunterschied zw. Transitiv und intransitiv?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles