E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortplŽnneren wegziehen (D)dťmťnager (F)
Stammformen fortplŽnnerenplŽnnert fortfortgeplŽnnert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echplŽnnere fort
duplŽnners fort
hien/si,hatt/etplŽnnert fort
mirplŽnnere fort
dirplŽnnert fort
siplŽnnere fort
Passť composť
echsifortgeplŽnnert
dubassfortgeplŽnnert
hien/si,hatt/etassfortgeplŽnnert
mirsifortgeplŽnnert
dirsiddfortgeplŽnnert
sisifortgeplŽnnert
Plus-que-parfait
echwarfortgeplŽnnert
duwaarsfortgeplŽnnert
hien/si,hatt/etwarfortgeplŽnnert
mirwarefortgeplŽnnert
dirwaartfortgeplŽnnert
siwarefortgeplŽnnert
Futur I
echwäert fortplŽnneren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgeplŽnnert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortplŽnneren
dugéifsfortplŽnneren
hien/si,hatt/etgéiffortplŽnneren
mirgéifefortplŽnneren
dirgéiftfortplŽnneren
sigéifefortplŽnneren
Conditionnel Passť composť
echwierfortgeplŽnnert
duwiersfortgeplŽnnert
hien/si,hatt/etwierfortgeplŽnnert
mirwierefortgeplŽnnert
dirwiertfortgeplŽnnert
siwierefortgeplŽnnert
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierplŽnner fort!
PlurielplŽnnert fort!
fortgeplŽnnert
fortplŽnneren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplŽnnereneraplŽnnerenplŽnneren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles