E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortplŽnner-en wegziehen (D)dťmťnager (F)
Stammformen fortplŽnner-enplŽnner-t fortfortge-plŽnner-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echplŽnner-e fort
duplŽnner-s fort
hien/si,hatt/etplŽnner-t fort
mirplŽnner-e fort
dirplŽnner-t fort
siplŽnner-e fort
Passť composť
echsifortge-plŽnner-t
dubassfortge-plŽnner-t
hien/si,hatt/etassfortge-plŽnner-t
mirsifortge-plŽnner-t
dirsiddfortge-plŽnner-t
sisifortge-plŽnner-t
Plus-que-parfait
echwarfortge-plŽnner-t
duwaarsfortge-plŽnner-t
hien/si,hatt/etwarfortge-plŽnner-t
mirwarefortge-plŽnner-t
dirwaartfortge-plŽnner-t
siwarefortge-plŽnner-t
Futur I
echwäert fortplŽnner-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortge-plŽnner-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortplŽnner-en
dugéifsfortplŽnner-en
hien/si,hatt/etgéiffortplŽnner-en
mirgéifefortplŽnner-en
dirgéiftfortplŽnner-en
sigéifefortplŽnner-en
Conditionnel Passť composť
echwierfortge-plŽnner-t
duwiersfortge-plŽnner-t
hien/si,hatt/etwierfortge-plŽnner-t
mirwierefortge-plŽnner-t
dirwiertfortge-plŽnner-t
siwierefortge-plŽnner-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierplŽnner fort!
PlurielplŽnner-t fort!
fortge-plŽnner-t
fortplŽnner-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aplŽnner-eneraplŽnner-enplŽnner-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles