E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bockelen buckeln (D)bosser (F)graft (E)
Stammformen bockelenbockeltgebockelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbockelen
dubockels
hien/si,hatt/etbockelt
mirbockelen
dirbockelt
sibockelen
Pass compos
echhugebockelt
duhuesgebockelt
hien/si,hatt/ethuetgebockelt
mirhugebockelt
dirhuttgebockelt
sihugebockelt
Plus-que-parfait
echhatgebockelt
duhasgebockelt
hien/si,hatt/ethatgebockelt
mirhategebockelt
dirhatgebockelt
sihategebockelt
Futur I
echwäert bockelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebockelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbockelen
dugéifsbockelen
hien/si,hatt/etgéifbockelen
mirgéifebockelen
dirgéiftbockelen
sigéifebockelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebockelt
duhssgebockelt
hien/si,hatt/ethttgebockelt
mirhättegebockelt
dirhttgebockelt
sihättegebockelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbockel!
Plurielbockelt!
gebockelt
bockelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles