E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

poch-éier-en pochieren (D)pocher (F)
Stammformen poch-éier-enpoch-éier-tpoch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpoch-éier-en
dupoch-éier-s
hien/si,hatt/etpoch-éier-t
mirpoch-éier-en
dirpoch-éier-t
sipoch-éier-en
Passé composé
echhupoch-éier-t
duhuespoch-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpoch-éier-t
mirhupoch-éier-t
dirhuttpoch-éier-t
sihupoch-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpoch-éier-t
duhaspoch-éier-t
hien/si,hatt/ethatpoch-éier-t
mirhatepoch-éier-t
dirhatpoch-éier-t
sihatepoch-éier-t
Futur I
echwäert poch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert poch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpoch-éier-en
dugéifspoch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpoch-éier-en
mirgéifepoch-éier-en
dirgéiftpoch-éier-en
sigéifepoch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpoch-éier-t
duhässpoch-éier-t
hien/si,hatt/ethättpoch-éier-t
mirhättepoch-éier-t
dirhättpoch-éier-t
sihättepoch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpoch-éier!
Plurielpoch-éier-t!
poch-éier-t
poch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles