E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pollu-éier-en verschmutzen (D)polluer (F)
Stammformen pollu-éier-enpollu-éier-tpollu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpollu-éier-en
dupollu-éier-s
hien/si,hatt/etpollu-éier-t
mirpollu-éier-en
dirpollu-éier-t
sipollu-éier-en
Passé composé
echhupollu-éier-t
duhuespollu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpollu-éier-t
mirhupollu-éier-t
dirhuttpollu-éier-t
sihupollu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpollu-éier-t
duhaspollu-éier-t
hien/si,hatt/ethatpollu-éier-t
mirhatepollu-éier-t
dirhatpollu-éier-t
sihatepollu-éier-t
Futur I
echwäert pollu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pollu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpollu-éier-en
dugéifspollu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpollu-éier-en
mirgéifepollu-éier-en
dirgéiftpollu-éier-en
sigéifepollu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpollu-éier-t
duhässpollu-éier-t
hien/si,hatt/ethättpollu-éier-t
mirhättepollu-éier-t
dirhättpollu-éier-t
sihättepollu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpollu-éier!
Plurielpollu-éier-t!
pollu-éier-t
pollu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles