E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

polsteren polstern (D)capitonner (F)
Stammformen polsterenpolstertgepolstert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpolsteren
dupolsters
hien/si,hatt/etpolstert
mirpolsteren
dirpolstert
sipolsteren
Pass compos
echhugepolstert
duhuesgepolstert
hien/si,hatt/ethuetgepolstert
mirhugepolstert
dirhuttgepolstert
sihugepolstert
Plus-que-parfait
echhatgepolstert
duhasgepolstert
hien/si,hatt/ethatgepolstert
mirhategepolstert
dirhatgepolstert
sihategepolstert
Futur I
echwäert polsteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepolstert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpolsteren
dugéifspolsteren
hien/si,hatt/etgéifpolsteren
mirgéifepolsteren
dirgéiftpolsteren
sigéifepolsteren
Conditionnel Pass compos
echhttgepolstert
duhssgepolstert
hien/si,hatt/ethttgepolstert
mirhättegepolstert
dirhttgepolstert
sihättegepolstert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpolster!
Plurielpolstert!
gepolstert
polsteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auspolsteren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles