E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abokelen einhllen (D)
Stammformen abokelenbokelt anagebokelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbokelen an
dubokels an
hien/si,hatt/etbokelt an
mirbokelen an
dirbokelt an
sibokelen an
Pass compos
echhunnagebokelt
duhuesagebokelt
hien/si,hatt/ethuetagebokelt
mirhunnagebokelt
dirhuttagebokelt
sihunnagebokelt
Plus-que-parfait
echhatagebokelt
duhasagebokelt
hien/si,hatt/ethatagebokelt
mirhatenagebokelt
dirhatagebokelt
sihatenagebokelt
Futur I
echwäert abokelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebokelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabokelen
dugéifsabokelen
hien/si,hatt/etgéifabokelen
mirgéifenabokelen
dirgéiftabokelen
sigéifenabokelen
Conditionnel Pass compos
echhttagebokelt
duhssagebokelt
hien/si,hatt/ethttagebokelt
mirhttenagebokelt
dirhttagebokelt
sihttenagebokelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbokel an!
Plurielbokelt an!
agebokelt
abokelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles