E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pommad-éier-en fetten (D)graisser, pommader (F)
Stammformen pommad-éier-enpommad-éier-tpommad-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpommad-éier-en
dupommad-éier-s
hien/si,hatt/etpommad-éier-t
mirpommad-éier-en
dirpommad-éier-t
sipommad-éier-en
Passé composé
echhupommad-éier-t
duhuespommad-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpommad-éier-t
mirhupommad-éier-t
dirhuttpommad-éier-t
sihupommad-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpommad-éier-t
duhaspommad-éier-t
hien/si,hatt/ethatpommad-éier-t
mirhatepommad-éier-t
dirhatpommad-éier-t
sihatepommad-éier-t
Futur I
echwäert pommad-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pommad-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpommad-éier-en
dugéifspommad-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpommad-éier-en
mirgéifepommad-éier-en
dirgéiftpommad-éier-en
sigéifepommad-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpommad-éier-t
duhässpommad-éier-t
hien/si,hatt/ethättpommad-éier-t
mirhättepommad-éier-t
dirhättpommad-éier-t
sihättepommad-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpommad-éier!
Plurielpommad-éier-t!
pommad-éier-t
pommad-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles